17. listopadu 2015

Blansko - Vítání sv. Martina již podeváté

O víkendu 13. -15. 11. 2015 se uskutečnila akce Vítání sv. Martina.
Program začal již v pátek v 11:11 zvoněním zvonu „Poledník“ a zahájil tak třídenní oslavy. Následovaly prohlídky kostela sv. Martina a věže. Na blanenském zámku se uskutečnil koncert Beau Soir a křest sborníku o Karolíně Meineke.
Sobotní program byl zahájen komentovanou prohlídkou města s průvodcem Pavlem Svobodou. Pak následovala novinka, akce byla nazvána Svatomartinský festival a konala se na Wanklově náměstí. Součástí bylo slavnostní otevření svatomartinského vína a jeho degustace - bylo možné ochutnat až 100 druhů vín a speciality místních restaurací. Na pódiu probíhala hudební vystoupení různých žánrů. Na závěr přijel sv. Martin a pozval účastníky na neděli. Další akce se konaly na různých místech v Blansku např. na blanenském zámku byly mimořádné prohlídky historických interiérů s výkladem. Děti si užily pochod světýlek ke sv. Martinovi.
V neděli program začal v kostele sv. Martina slavnostní bohoslužbou, kterou sloužil současný olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner. Po 11. hodině mohli návštěvníci vidět a vítat sv. Martina s družinou, kočáry, na kterých jeli představitelé města Blanska a pozvaní hosté, a další účastníky průvodu v historických kostýmech. Historický průvod byl očekáván blanenskými občany, a přestože bylo deštivé počasí, sešlo se mnoho diváků, kteří vytvořili špalír od kostela sv. Martina až do zámeckého parku. V zámeckém parku probíhal celý den bohatý program, např. Svatomartinské jízdní klání (společnost Štvanci). U stánku s historickým sklem byly ukázky výroby foukaného skla. V 17 hodin pak Blansko ozářil krásný Svatomartinský ohňostroj. Svatomartinské slavnosti byly zakončeny koncertem Petra Koláře v Dělnickém domě.
Den se sv. Martinem byl úžasný i přes deštivé počasí, plný kulturních a gastronomických zážitků.
Přikládám fotografie a věřím, že se Vám budou líbit. Možná, že Vás inspirují k návštěvě 10. ročníku.

Pavel KrupkaŽádné komentáře:

Okomentovat